معرفی

کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان یک پروژه ملی در سال ۱۳۷۴ کلنگ زنی شده و سرانجام پس از ۲۳ سال در ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۷ با زیربنای ۱۱۵۰۰ مترمربع و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اعضای هیات امنایی کتابخانه های عمومی،رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌های عمومی ایفلا، مسئولان استانی، استادان علم و اطلاعات شناسی و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین افتتاح شد.
 کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور با گنجایش حدود ۲۰۰ هزار نسخه (شامل صدهزار نسخه مخزن اصلی و صدهزار نسخه بخش کودک و نوجوان) علاوه بر بخش‌های معمول کتابخانه‌های عمومی، ده بخش و خدمت جدید را برای اولین بار به مراجعان ارائه خواهد کرد. بخش‌هایی چون خدمات تحویل مدرک، بخش ناشنوایان، بخش کم سوادان، بخش مادر و کودک، بخش دیداری و شنیداری و ... از جمله بخش های جدید این کتابخانه است.
این کتابخانه عظیم و زیبا با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه و تبدیل شدن کتابخانه های عمومی به پایگاه اجتماعی مردم شروع به فعالیت نموده است.  قرارگیری نام این کتابخانه در سطح پنج کتابخانه برتر کشور از لحاظ تعداد امانت کتاب و ارایه خدمات متنوع و نوین، نام این کتابخانه را در عرصه های گوناگون علمی و فرهنگی مطرح نموده است و از کتابخانه های عمومی پرافتخار در کشور می باشد. در حال حاضر این کتابخانه بالغ بر ۲۷۰۰۰ عضو فعال دارد و هر روز به تعداد علاقه مندان به حضور در این کتابخانه افزوده می شود.